Tipy na zdravý životný štýl

Zdravá výživa bola a vždy aj bude na prvom mieste. Je totiž základným pilierom zdravého životného štýlu. Strava je nevyhnutná pre výživu nášho tela, jeho regeneráciu a udržiavanie všetkých životne dôležitých funkcií. Je ale veľký rozdiel v tom, čo vložíme do úst.

Pestrá zdravá strava

Je dôležité aby sa v našom jedálničku objavila pestrá strava, obsahujúca dostatok bielkovín, správnych sacharidov a tukov, vrátane mliečnych výrobkov a mäsa. Naše jedlo by malo obsahovať blahodárnu vlákninu kvôli tráveniu, pretože správne pôsobí na činnosť čriev, minerály a vitamíny, ktoré získame z ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných potravín. 

Zdravá a vyvážená strava však nepredstavuje drastické diéty či extrémny stravovací režim. Spestrenie stravy je o výbere druhov potravín, pričom sa netreba prejedať. Jesť treba pomaly, bez náhlenia a jedlo dobre požuť. Snažiť sa o to, aby základom jedálnička bola zelenina v rozmanitých úpravách, napr. pestré zeleninové šaláty a polievky. Jesť treba i veľa ovocia v surovom stave.

Obmedzenie tukov

Najskôr ako prvé treba obmedziť tuky živočíšneho pôvodu a pri varení či v studenej kuchyni používať rastlinných tuk. Prednosť tiež dávať potravinám s obsahom celozrnnej múky, ktorá má väčšiu výživovú hodnotu ako pšeničná. Aj tekutiny sú dôležité, preto by sme mali denne vypiť 2 až 3 litre, najlepšie kvalitnej stolovej vody, nesladených minerálok, ovocných a bylinkových čajov.

Alkohol nie je dobrý pomocník pri chudnutí, preto sa radšej vyhnite, a keď si už chcete dopriať pohárik, tak potom značkového suchého vína alebo vínneho streku. A na záver, naučte sa variť zdravo a používajte spôsoby tepelnej úpravy potravín, ktoré si vyžadujú málo tuku, ako je pečenie v rúre, príprava na rošte, varenie v pare či vode a pečenie v alobale.